MUDr. Kateřina Cajthamlová

5 důležitých otázek
MUDr. Kateřiny Cajthamlové

Při hubnutí se lidé často soustředí pouze na svoji váhu, ale celá věc má často mnohem širší souvislosti. Já jako internista zabývající se psychosomatickými chorobami doporučuji položit si následujících 5 otázek. Pokud si na ně sami sobě dokážete pravdivě odpovědět, můžete najít leckdy tu pravou příčinu vašich nadbytečných kilogramů tuku i účinný způsob, jak se jich zbavit.

Vaše nejčastější dotazy

BMI

Datum: 2009-02-02 08:08:08 | Od: system

Proč někdo říká, že BMI je zavádějící?Naše odpověď

BMI – neboli Body Mass Index – dává váhu do poměru s výškou postavy. To je skvělá zpráva pro vysokého a štíhlého člověka, ale ne moc dobrá pro malého a trochu kulatého. S BMI je ta potíž, že nepočítá s individuálními rozdíly mezi lidmi. Například nepříliš vysoký člověk s velkým množstvím svalové hmoty může být podle tabulky BMI na hranici nadváhy nebo dokonce obezity. BMI rovněž nebere ohled na stavbu kostry, což diskriminuje jednotlivce s těžkými kostmi.


Tip: Základní jednoduché pravidlo zní, že je dobré mít víc čisté svalové hmoty a méně tuku. BMI by se neměl brát jako jediný ukazatel, stejně důležitý je např. i obvod pasu nebo poměr mezi tukovou a svalovou tkání v těle.

Zpět